Tren Kazası Sonrası Vatandaşlar Haklarını Nasıl Alacak?

Tren Kazası Sonrası Vatandaşlar Haklarını Nasıl Alacak?

Türkiye’de son dönemde tren kazaları gündem olmaya devam ediyor. Henüz Çorludaki facia unutulmadan bu kez de bir başka kaza haberi Ankara-Konya hattından geldi. Yüksek hızlı tren olarak bilinen hatta meydana gelen kazada çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirirken birçok vatandaşımızda yaralandı. Tabii bu kazalar olurken akıllara kaza sonrası yaşanan mağduriyetler geliyor. Bu konuda görüşüne başvurduğumuz hukukçular TCDD'nin Çorlu kazasında maalesef beklentileri karşılamakta yetersiz kaldığı yönünde ortak fikir birliğine vardılar.

Ankara’da gerçekleşen kaza ile ilgili olayda kusurlu olan tarafın tespitinde savcılık hemen soruşturma başlattı. Kazada ihmali veya kusuru olanlar tespit edilip cezaları verilecektir. Ancak ilk bakışta Çorlu kazası gibi burada demir yolları idaresinin nispeten kusurlu olduğu ise su götürmez bir gerçektir.

Kazada Ölen Ve Yaralananların Tazminatları Nasıl Ödenecek?

Ankara’da gerçekleşen bu kazada da, Çorlu da gerçekleşen kaza sonrası sürecin bir benzerinin yaşanacağını düşünenlerin sayısı hiçte az değil. Bunun nedenini sorduğumuz avukatlar TCDD'nin mağdurlar noktasında yetersiz kalması ve sonrasında insanların ihtiyaçlarının hızlıca çözüme kavuşturulmamasının etken olduğunu belirttiler. “İlgili kurum gerçekleşen kazalar sonrasında, yaralanan ve yakınlarını kaybeden kişilerin acılarının medyada yer bulmaması veya başka bir saikle önce uzlaşmak için avukatları aracılığı ile mağdurlara ulaştı. Akabinde medyanın dikkati başka yöne döndüğümde uzlaşı için verilen pozitif havanın yerini, arandığında açılmayan telefonlar ve mağduru yalnız bırakıldığı karamsar ortama bırakıldı. Bu durumdan şikayet edenlerin sayıları azımsanmayacak kadar bir hayli fazla.

Tren Kazaları konusunda çalışan kaza hukukçusu Erkan Behçet Arıkan Çorlu kazasında yaşananlar ve Ankara’da beklenen süreci şöyle değerlendirdi. “Maalesef Çorlu kazasında TCDD iyi bir sınav veremedi. Mağdurların hakları noktasında beklentilerin uzağında kaldılar. Bizim müvekkillerimiz de bu durumdan etkilendi. Bu son dönemde medyada da yer bulmaya başladı. Umarım demir yolları bu kez kendi fon yapısı dışında bir sigorta hizmeti alır veya kurar ve kişilerin hakları hızlıca ödenir. Tabi burada mağdurların haklarını hukuk alanında aramaları noktasında tavsiyemiz halen devam etmektedir. Hem ceza hem tazminat hukukunda mahkeme kararları ile sonuca varılması herkes için en iyisi olacaktır.

Sorumlular Ceza Alacak Mı?

Vatandaşın bir diğer şikayeti olan sorumlular ceza alır mı durumuna gelince bu konuya kaza avukatı Erkan Arıkan şöyle cevap verdi; “Tren kazalarında bilindiği gibi idarenin kusuru ve kazaya sebebiyet veren etmenler, mücbir sebepler, makinistin kusuru, bakım yükümlülerinin kusuru, yol inşasında görev alan şirketlerin sorumluluğu gibi geniş bir yelpazede inceleme yapılır ve bu inceleme sonucunda kusurlu olan taraf yargı tarafından cezalandırılır. Bu cezaların süresi her bir kazazedenin şikayetine bağlı olarak değişiklik gösterecektir” dedi.

Tren kazaları peşi sıra gelirken mağdurların hakları noktasında demir yolunun tutumu merakla bekleniyor. Zira Çorlu kazasında vatandaşlar hakları noktasında mağdur olduklarını iddia ederken Ankara'da bu durumun yaşanmaması için TCDD'nin hızlıca harekete geçmesi bekleniyor.
www.arikanavukatlik.com
Tren Kazası Sonrası Vatandaşlar Haklarını Nasıl Alacak?/
4 5
İmge Tercüme
Merhaba
Tahmini Cevap Süresi 8 Dakikadır