Türkiye’de Gayrimenkul Alım Satım ve Kiralama

Türkiye’de Gayrimenkul Alım Satım ve Kiralama

Türkiye dünyanın göz bebeği olan üç tarafı denizlerle çevrili cennetten bir köşedir. Bu tabir yerli ve yabancı herkes için değişmemekte. Ülkemize yolu düşen bir kişi sonrasında muhakkak tekrar gelmek istemektedir. Buradan baktığımızda ülkemiz bizler için altın değerinde iken burayı keşfedenler içinde bu bakış aynıdır.

Türkiye’de Mülk Sahibi Olmak

Özellikle bu makalemizin konusu ülkemizde mülk edinme ve şartları ile burayı kimlerin tercih ettiği meselesidir. Ülkemizde yatırım fırsatları çok çeşitli olduğu için öncelikle ülkemizde yatırım için vatandaşlık sorunu olmayan gurbetçilerimizin ülkeye bakışı ve bu konuda neler yapmaları gerektiğini aktaracağız.

GurbetçilerinTürkiye’de Konut Satın Alma Eğilimleri Artıyor

Çalışma ve benzeri sebeplerle yurtdışında yaşayan kişiler, ülkesindeki bağlarını korumak veya ihtiyaç halinde sürekli veya geçici olarak kalmak için Türkiye’den mülk alma veya mevcut arsa gibi mülklerine yeni bir konut inşa etmek isteme eğilimindedirler. 2015 ve sonrası Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, İspanya, Portekiz, Gana, Kazakistan, Rusya, Çin, Tayvan, Endonezya, Sırbistan ve Bosna Hersek gibi belli başlı ülkelerde yaşayan gurbetçilerimizin ülkemizdeki yatırımlarına genel ve ilk olarak doğdukları topraklara ev yapma istekleri ön plana çıkmaktadır. Burada yapılan yatırımlar memlekette önce bir evim olsun veya tatillerimin bir kısmını ülkemde geçireyim düşüncesi ile yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu yatırım tipine yönelenlerin genel yaş ortalamasını 45 üstü gurbetçilerimiz olduğu görülmektedir.

2. ve 3. Nesil Farklı Düşünüyor

Gurbetçilerimizin büyük kısmı yatırımlarını farklı alanlara kaydırmaktadır. Özellikle 45 yaş altında olan kesim genel olarak yaptıkları yatırımın 10-15 yıl sonraki katkısına göre hareket etmeye devam ediyor. Buradan bakıldığında özellikle şuan yurt dışında yaşayan ve aktif ekonomiye katkı veren kesim ülkemizde yatırım yaparken ev, arsa ve tarla gibi ileriye dönük yatırımlar ile ciddi kazançlar hedeflemektedir.

Avrupa’da Mülk Sahibi Olmak Zorlaşıyor

Yeni nesil gurbetçiler yaşadıkları ülkelerde de mülk sahibi olmak isterken bu ülkelerdeki ekonomik koşullar ve yatırımların çok uzun süreli geri dönüşlerinin olması sonrası ilk tercih her zaman olduğu gibi Türkiye olmakta. Gurbetçilerimizin ülkemize yatırım yaparken ihtiyaç duydukları hususlar ise şunlardır.

 • Güven
 • Kaliteli hizmet
 • İyi bir yatırım için soru işaretsiz çalışma
 • Tüm analiz ve eksper raporları alınması
 • İyi bir hukuki sözleşme
 • Örnek yatırım ve kazanç beklentisi
 • Fırsatların tespiti ve hızlı yatırım

Buradaki 7 temel madde için ofisimiz sizlere destek olmaktadır. Gurbetçilerimize ofis olarak öncelikle hukuki sorunla karşılaşmama durumu için tüm ayrıntıları araştırma garantisi verilirken olası bir sorun da ise hukuki destek vermekteyiz.

Arıkan Hukuk Bürosu İle Güvenli Yatırım

Hukuk büromuz birçok alanda sizlere verdiği hizmeti en kaliteli şekilde vermeye devam ederken özellikle gurbetçilerimize bu alanda ihtiyaç duydukları tüm hukuki ve emlak danışmanlığı hususlarında tam hizmet sağlamaktadır. Gurbet sözünden gelen uzak el mantığına bakarak burada yatırımı olan veya yapacak kişilere öncelikle doğru adreste olduklarının güvencesini veriyoruz. Daha sonra verdiğimiz kaliteli hizmet ile memnuniyet oluşturup süreci takip ediyoruz.

İyi Bir Yatırım Nasıl Olur?

Buradaki aslında en önemli soru budur; İyi bir yatırım olduğuna nasıl karar vereceğiz? Veya bu iyi yatırım ise bunu nerden anlayacağız? Öncelikle iyi bir yatırım için bazı özelliklerin tam olarak oluşması şarttır.

 • Alıcı ve satıcı arasında sözleşme olmalıdır.
 • Alıcıya satın alma öncesi yer bilgileri ve detayları aktarılmalıdır.
 • Yıllara göre kazanç tablosu paylaşılmalıdır.
 • Bugünkü yatırım ile 5 yıllık ve 10 yıllık plan açıklanmalıdır.
 • Belediye, tapu, vergi dairesi ve noter vb. diğer kurumlardan araştırma yapılmalıdır.
 • Fizibilite raporu alınmalıdır.
 • Tüm bu süreç alıcı ya da satıcının mağduriyetini önleme adına avukat ile yapılmalıdır.

Ofisimiz bu anlamda ister alıcı ister satıcı konumunda olun mağduriyetlerin önüne geçmek için size tam detaylı bir hizmet sunmaktadır. Bu temellere dayanan yatırım fırsatları sonrasında size ciddi karlar sağlamakta ve güzel geri dönüşler almış olacaksınız.

Gurbetçilerin Ülkemizden Daire Satın Alması

Gurbetçilerimizin en fazla yatırım yaptığı alanlardan biri gayrimenkul sektöründe daire satın alma süreçleridir. Genelde yatırımını büyük şehirlerde yada güzide tatil yörelerinde yapan gurbetçilerimiz genel olarak İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Edirne, Bursa, Balıkesir, Aydın, Muğla, Antalya gibi şehirlerin yanında Yalova, Bodrum, Alanya, Marmaris, Fethiye, Çeşme gibi tatil yörelerini tercih etmektedirler.

Yatırımda Amaç Kira Geliri Etme Etmek

Gurbetçilerimiz bazıları yatırım yaptıktan sonra aldıkları mülkleri boş bırakırken çoğunluk iyi bir kiracı bulabildiklerine inanırlarsa kiraya vererek gelir elde etmek istemektedir. Bu bakımdan gurbetçi için asıl sorun kiralık mülkün kiracısı olan kişinin nasıl biri olduğu ve sonrasında sorun olup olmayacağı olmaktadır. Bu noktada büromuz sizlere şu destekleri vermektedir.

 • Kiracı analizi,
 • Mevcut gayrimenkulün en iyi planlanması ve getiri açısından değerlemesi,
 • Kira kontratı ile mülk sahibinin korunması,
 • Kiralama ve kira süreçlerinin takibi,
 • Kiracı ile olacak olası sorunların hukuken çözümü.

Gibi konularda tam destek sağlamaktadır. Bu bakımdan ülkemizde mülk edinenlerin avukatlık hizmeti dahil tüm kiralama süreçleri de tarafımızca yürütülmektedir.

Gurbetçilerin Dükkan ve Rezidans Yatırımları

Dairelerin yanı sıra, dükkân ya da yeni dönemde rezidanslardan daire satın alma isteyen gurbetçilerimiz de olabilir. Buradan bakıldığında ofisimiz sizlere bütçeniz ışığında yaptığınız yatırımlarda her türlü desteği sağlamakta ve daha sonrasında da yaptığınız alımların takip süreçleri ile yeniden satış veya satmadan kiralama ve gelir elde etme süreçlerinde de destek vermektedir. Ofisimize danışarak yürüttüğünüz süreçlerde sizlere alım veya diğer süreçlerde de hizmet vermekteyiz. Yine kiralama veya elden çıkarma durumlarında da desteğimiz mevcuttur.

Gurbetçilerin Arsa ve Tarla Yatırımları

Dünyadaki ekonomik kriz sonrası tüm uzmanların en iyi yatırım dediği arsa ve tarla yatırımları da bizlerin gurbetçilerimizi önerdiğimiz yatırım modelleridir. Arsa ve tarla bakımından yapılan yatırımlar belli vadelere göre planlanırken ofisimiz en iyi planlama ile sizlere destek olmaktadır. Türkiye’nin en büyük emlak danışmanlık ve hukuk ofisi olarak sizlerin bütçesine özel yatırım fırsatlarını gerçekçi temeller üzerinden ve maddi zarar doğurmadan sizlere sunmaktayız. Tüm alım ve satım süreçlerini ofisimiz ve avukat ekibimiz ile takip edebilirsiniz.

Gurbetçiler İçin Yatırım Fırsatı

Gurbetçilerin özellikle son beş yılda ülkemizdeki dolar ve Euro sıkıntısından kaynaklı kazançları Türkiye piyasasının bir hayli üzerindedir. Bu bakımdan ülkemizde yatırım yapmak gurbetçilerimiz için en cazip dönemdedir. Yatırım için bazı fırsatlar.

 • Ülkemizin gözde bir yer olması.
 • Daire, Dükkan, Arsa ve Tarla ne alırsanız alın paranızın değerlenmesi
 • Güvenilir ve gelişen ekonomi olması
 • Kur farkı
 • Yabancıların ilgisinin artması sonrası yüksek kira getirisi
 • Amortisman sürelerinin kısalması

Gibi nedenlere bakarak ülkemizdeki yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Emlak Alırken Avukat Desteği

Ülkemizde emlak sektörü çok geniş alana yayılmıştır. Ancak bu yayılım kontrolsüz işlemleri de beraberinde getirmektedir. Burada gurbetçilerimiz özelinde anlattığımız konuda Türkiye’de emlak alırken mevcut emlakı satarken yada kiralarken veya kat karşılığı verirken gibi konularda bir avukat desteğine muhakkak gereksinim duyarsınız. Avukat ile yapacağınız işlerde sözleşme ve diğer tüm hukuki süreçler daha kolay ilerler ve hataya yer vermeyerek maluliyetin önü kesilir. Yapılan eksiklikler var ise kısa sürede lehinize tamamlanır.

Gurbetçilere Mülk Yönetim Desteği

Özellikle yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız burada edindikleri mülklerin yönetimi noktasında ciddi sorun yaşamaktadır. Sürekli kontrol etme şansları zor olduğundan aldıkları daire, tarla veya arsanın olası bir sorunu durumunda müdahale etmeleri bir hayli zor ve zaman alıcı olmaktadır. Eğer gelemeyecek durumda ise vekâlet çıkarmak sonrasında vekaletin tercümesi noteri apostillenmesi vs. gibi birçok sorun ortaya çıkmakta ve mal sahibi zor durumda kalmaktadır. Ofisimiz bu anlamda mülklerin yönetiminde sizlere tüm hizmetleri vermektedir. Avukatlık büromuzdan aldığınız destek ilse bizlere yetki vererek size ait tapuların tüm devlet ve idari yönden sorunları tarafımızca çözümlenmektedir.

Emlak ve Gayrimenkul Alımı ve Yürütme Süreçleri

Türkiye’de ofisimiz tüm gayrimenkul davalarınızın takibi bunların süreçlerinin takibi ile mevcut gayrimenkullerinizin yönetimi hizmeti de sunmaktadır. Ofisimizden bu konuda hizmet almak istediğinizde şu konularda desteğe hazırız.

 • Gayrimenkul ve miras davaları takibi
 • Mevcut mülklerin yönetimi
 • Mülklerin pazarlanması ve kiralanması
 • Yeni gayrimenkullerin alınması
 • Kiracı ev sahibi sorunları çözümü
 • Yatırım tavsiyesi
 • İnşaat yapım ve maddi teklif hazırlanma süreçleri

Gibi alanlarda Arıkan Hukuk Büromuz sizlere destek sunmaktadır. Ofisimizden hizmet alabilmek için 24 saat +90 507 371 1717 nolu numarayı arayabilirsiniz.

Gurbetçi yatırımcıların Türkiye'de ev, daire, arsa, tarla, dükkan alma ve satma ayrıca proje geliştirme kat karşılığı inşaat süreci yönetme gibi durumları avukat desteği ile sizler adına yönetiyoruz.
www.arikanavukatlik.com
Türkiye’de Gayrimenkul Alım Satım ve Kiralama/
4 5
İmge Tercüme
Merhaba
Tahmini Cevap Süresi 8 Dakikadır