Kaza Tespit Tutanağı İptal Davası

Kaza Tespit Tutanağı İptal Davası

Trafik kazaları hepimizin başına gelme ihtimali olan bir durumdur. Eğer araç ile yolcu veya şoför yada araç dışı konumda iseniz hele de trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde yaşıyorsanız trafik ile ilgili bir problem ile karşılaşma ihtimaliniz hayli yüksek olacaktır. Bunu söyleme nedenimiz özellikle nüfus ve trafik yoğunluğu olan İstanbul, Bursa ve Ankara gibi kentlerde kaza oranlarındaki yüksek rakamlardır. Köylük yerlerde bu tarz kazaları daha az duymaktayız. Peki konumuza dönecek olursak kaza başımıza geldiğinde bazı hukuki süreçler yaşanmaktadır. Bunlardan biri de kaza tespit tutanağıdır.

Kaza Tespit Tutanağı İptal Davası

Kaza tespit tutanağı aslında ilk hukuki prosedür olarak kayıtlara geçer. Trafik kazası yaşadınız kazada kusur oranları her iki tarafın anlatımı ve çizimi ile kayda alınır ve ilk süreç başlamış olur. Kaza tespit tutanağı illa polis huzurunda tutulmak zorunda değildir. Şahıslar kendi aralarında da tespit tutanağı düzenlerler. Ancak bazı hallerde örnek verecek olursak iki araçtan birinde yaralı varsa ve kişi acil hastaneye kaldırılmış ise adli olay olduğundan polis olay yerindeki kişinin ve kendi incelemesi sonrası veya tanıklara bakarak kaza tespit tutanağını düzenler. Kazada yaralı kişi ise sonrasında ifade vererek olaya müdahil olur.

Kazada ölüm var ise yine polis gelerek adli sürece dosyayı hazırlamak için çalışmalarını yapar.

Kaza tespit tutanağını düzenler ve olay ile ilgili bağlantıyı kurmuş olur. Kaza tespit tutanağı ayrıca tek aracın karıştığı yaya ile olan durumlarda da tutulabilir. Burada da şahıslar tutanak tutabilecekleri gibi polisinde gelmesi ile evrak hazırlanır. Kaza tespit tutanağı olay anında hazırlandığından bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Kazada Kusurum Yok Tutanakta Kusur Verilmiş

Kaza tespit tutanaklarında birçok karmaşa olmaktadır. Kaza sonrası anlaşamayanlar mı istersiniz tutanak tutamayarak polisi çağıranlar veya kavga edenler. Birçok hikâye duymuş veya şahit olmuşuzdur. Bunun tek nedeni kazada kusurlu kim? Kusurun tespiti noktasında kişiler farklı argümanlar ortaya sunarken bu olayın aşılması için en önemli yol kaza tespit tutanağının tutulmasıdır. Fakat kaza tespit tutanağı tutulurken polisin veya jandarmanın düzenlediği tutanakta olayda taraflardan biri olmadan düzenlenen tutanaklarda kolluk kuvvetleri her ne kadar araçlarda yolda ve kaza yerinde inceleme yaparak tutanak düzenlese de olay yerinde olan taraflardan da etkilendikleri genel olarak düşünülmektedir. Yaralanarak hastaneye kaldırılan tarafın ifadesi sonradan alındığından tutanak hazırlanmış olduktan sonra yeni bir süreç kazazedeleri beklemektedir. Eğer kaza tespit tutanağında eksik bir yön tespit edildi ise bu kez itiraz etmek hakkı ortaya çıkıyor. Normalde hukukta bazı itirazlar tutanak sonrası 7 gün içinde yapılırken kaza tutanaklarının itirazları veya iptallerinde böyle bir süreç işlemez. Burada hukuk yoluna başvurulur.

Kaza Tespit Tutanağının İptaline Hangi Mahkemeler Bakar?

Kaza sonrası eğer tutanağa itirazımız varsa öncelikle eldeki delilleri toplamamız gerekir. Delil olmadan yapacağımız itirazlar pek işe yaramaz. Bu itirazlar toplandıktan sonra dosya oluşturulur ve “Sulh Hukuk Mahkeme”lerinde dava açılarak kişi hakkını arar. Kişi dosyada olayı anlatarak kazada alınan ifadeler deliller olay yeri fotoğrafları varsa şahitleri de dosyasına ekleterek kazada haklılık payı veya kusur incelemesi ister. Genelde kusur incelemeleri çift taraflı kazalarda istenir. Bir örnek verecek olursak; hukuk derslerinde okutulan ve sıkça örneklenen tali yoldan çıkmak isteyen sürücü ile ana yoldan gelen kişinin kazasını sizlere örnek verebiliriz. Van’da tali yoldan ana yola çıkmak isteyen bir sürücü solunu kontrol etmeye başlar ana yoldan gelen diğer sürücü hızlı ve son ses müzikle yoluna devam ederken tali yoldan yolu kontrol için aracın ön kısmını dışarı çıkaran sürücü ve aracını görmez ve plaka kısmına sürterek şarampole uçar. Kaza sonrası bahse konu sürücü ve ön koltukta oturan küçük bir çocuk ufak sıyrıklarla kurtulurlar. Ancak kaza sonrası polisin tutanağında tali yoldan çıkan sürücü kusurlu gösterilir ve diğer araç hurdaya çıkartılarak pert kaydı düşülür. Sonrasında tali yoldan çıkmak için hazırlık yapan kişiye diğer aracın ödemesi rücu yapılır. Sonrasında açılan davada tali yoldan çıkan Erkan K. Yönetimindeki aracın polis tutanağındaki kusur durumu %100 den % 25’e indirilerek kişi karşı tarafa ödeyeceği %75’lik tazminattan da kurtulmuş oldu. Bakıldığında kusur indirimi dava sonunda %25’e çekilme nedeni olarak pert olan araç sürücüsünün aşırı hızlı gelmesi, yüksek sesle müzik aynı zamanda tali yol ve kavşaklara yaklaşırken hız azaltmamak suçlarını işlemesi ayrıca araç sürücüsünün küçük bir çocuğu yolculuk esnasında ön koltukta oturtması ve şahitlerin ifadeleri ile kaza tespit tutanağı bilirkişice yeniden hazırlandı. Ve sonuç %75 ‘e 25 olarak değiştirildi.

Kaza Tespit Tutanaklarına İtiraz

Kaza tespit tutanaklarında itiraz yapıldıktan sonra olayın üstünden çok zaman geçince bilirkişiler evraklar üzerinden değerlendirme yaparlar. Polislerin yaptığı değerlendirme dışında sürücü kursları eğitmenleri, hukukçu ve kara yolları trafik mühendislerinin yaptıkları incelemeler her zaman çok güzel olayda sonuçlar vermektedir. Bilirkişi istenildiğinde bu uyarıyı da dikkate almanızda fayda görmekteyiz. Kaza tespit tutanaklarında kusur durumları yaralanmalı veya ölümlü kazalarda sigorta şirketlerince de yapılır. Başvuru yapılan veya kazada aracın sigortası olan firma değerlendirmesini yaparak ödeyeceği miktar ile alakalı avukata veya müvekkile bilgi verir. Ancak bazen sigorta firmaları süreyi uzatarak kusur ile ilgili veya ödeme noktasında bilgi vermezse bu durumda “Sigorta Tahkim Komisyonu” kendi bünyesinde değerlendirme yaparak

Kaza Tespit Tutanağı Kolluk Kuvvetleri Dışında Düzenlenmesi

Kaza tespit tutanağının polisler dışında tutulmasının çok bir önemi yoktur. Ancak kaza tespit tutanağına sonradan yapılacak itirazlarda durum biraz sıkıntılı olabilmektedir. Çünkü kendi beyanınızla yaptığınız düzenlenen tutanakta sonradan o öyle değildi demek biraz sorun teşkil eder. Kaza tespit tutanağını kişiler kendileri düzenleyebilirken bazı halleder bu düzenlenemez.

  1. Sürücülerden biri ehliyetsiz ise
  2. Sürücünün ehliyeti o araca uygun değilse (motor ehliyeti ile kamyonet kullanmak)
  3. Sürücü küçük yaşta reşit değilse
  4. Sürücü alkollü veya alkol uyuşturucu madde şüphesi varsa
  5. Sürücünün akli dengesi sıkıntılı ise
  6. Kazaya karışan araçlardan bir tanesi resmi plaka ise
  7. Kaza anında devlet malları zarar görmüş ise
  8. Kaza anında üçüncü şahısların mallarına zarar geldi ise
  9. Kaza yapan araçlardan birinin zorunlu trafik sigortası yoksa
  10. Yaralanma ve ölüm var ise polis çağrılarak kaza tespit tutanağının düzenlenmesi şarttır.

Kaza Tespit Tutanağı Mağduru İseniz

Kaza tespit tutanağının düzenlenmesinden sonra olay sizin yaşadığınız veya bildiğiniz dışında ise veya olmayan bir durum olmuş gibi gösterilmiş ise yeterince araştırma yapmadan karar verildiğini düşünüyorsanız muhakkak hakkınızı aramanız gerekmektedir. Düşünün oluşan bir kazada yukarıdaki örnekte de açıkladığımız gibi kaza sonrası tutulan tutanaktan ötürü size bir ceza veya bir dava açılmış olabilir. Genelde davalar zarar gören sürücünün sigortaya başvurup hakkını alması sonrası sigorta şirketlerince açılır. Karşı tarafa ödediği parayı size bir tebligat çıkartarak sizden talep eder. Eğer siz kusurlu değilseniz veya kusurunuzun kazada daha az olduğunu düşünüyorsanız hakkınızı aramanızda fayda var. Zira şöyle bir örnek vermek gerekirse 100.000 Tl değerinde bir araçla karıştığınız kaza sonrası karşı araç perte ayrılmış olduğunu varsayalım. Kusurun %100’ü size ait ise bu paranın tamamını sigorta sizden ister. Ancak kazada haklılık payınız %50 ise sadece 50.000 TL'lik kısmı ödemekle bu durumdan çıkabilirsiniz. Bundan ötürü kaza tespit tutanağının iptali çok büyük önem arz eder. Bu konuda uzman avukat veya trafik kazaları noktasında çalışan görüş bildiren hukuk ofislerinden destek almanızda fayda vardır. Yine aynı şekilde kazada yaralanma yaşadığınızı varsayarak örnek verirsek bu kez de kusur oranınıza göre size sigorta tazminat ödemesi yapar. Örnek olarak %10 heyet raporu ile hesaplanan 200.000 TL ödemede kusur oranın %50 iken alacağın tazminat ile %25 olduğunda alacağın tazminat arasında ciddi uçurum vardır. Bunun farkına iyi vararak hak arama noktasında hareket etmek gerekir.

Kaza tespit tutanakları sonrası iptal davası açılmaktadır. Eğer kazada kusurunuz belirtilen gibi olmadığını düşünüyorsanız açılacak dava ile yeniden kusur dağılımı yaptırabilirsiniz.
www.arikanavukatlik.com
Kaza Tespit Tutanağı İptal Davası/
4 5
Arıkan Hukuk Bürosu