Trafik Kazasına Karışan Araç ve Sahiplerini Bekleyen İlamsız İcra Takibi

Trafik Kazasına Karışan Araç ve Sahiplerini Bekleyen İlamsız İcra Takibi

Türkiye’de her gün binlerce ölümlü veya yaralanmalı trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalardan sonra da bazı hukuki süreçler kazaya karışan araç sahiplerini bekliyor. Son dönemde trafik kazasına karışan araçlardan tarafımıza bildirim yapılan konulardan bir tanesi de ilamsız icra takibi adıma başlatıldı ne yapman gerekiyor sorusu olmakta. O zaman gelin süreci biraz irdeleyelim ve açıklama yapalım.

Kazaya Karışan Araçların Tamiri Kim Tarafından Yapılır

Burada örnek vererek ilerlersek konu daha net bir hal alacaktır. Zira trafik kazasına bakıldığında öncelikle yapılması gereken durum şudur. Kazaya karışan araçlardan kusurlu olan öncelikle tespit ettirilir. Diyelim ki AX plakalı araç kazada öncen giden arabaya çarpmış olsun. Öndeki arabada BX plakalı olsun burada kusur tamamen takip mesafesine uymadığından arkadaki AX’e verilmiş olsun. Kaza sonrasında ise zarar gören her iki aracın tamiratları nasıl yapılacak ve kimlerce karşılanacak sorusunu açıklayalım. AX plakalı araç öncelikle kusurlu olduğundan trafik sigortası üzerinden hiçbir destek alamaz. AX plakalı aracın eğer KASKO’su var ise kaskosu kazadan doğan poliçesine göre tamir giderlerini karşılar. Peki kusursuz olan aracın tamiratı nasıl yapılacak sorusunun cevabı da şudur. Öncelikle BX plakalı araç kazada kusuru olmadığından aracını tamire götürdüğünde aracın tamir masrafı AX plakalı aracın trafik sigortası yada kaskosunca karşılanır. Öncelikle burada zarar gören araç tamiratını nasıl yaptıracak sorusunun cevabını vermiş olduk. Gelelim konumuzun özüne.

Kazada Kusursuz Olan Araç Sahibinin Aracın Tamirde Kaldığı Gün Bedelini Talep Etmesi

Konumuzun özü aslında bu olay oluşturmaktadır. Burada baktığımızda iki araç kazaya karıştı. Kazada zarar gören araç kazaya sebebiyet veren aracın trafik veya kaskosunca yaptırıldı. Ancak araç sahibi aracın tamirde kaldığı masrafı karşı taraftan talep ediyor. Burada bilinmesi gereken şey kazaya karışan ve zarar gören aracın öncelikle ne amaçlı kullanıldığıdır. Eğer araç sadece binek olarak yani ticari durum söz konusu olmadan kullanılıyorsa bu talep yasada yersizdir. Tabi ki burada aklımıza şu soru gelebilir. Aracım kazaya karıştı araçsız kaldım tabi ki karşı taraftan tamir süresince olan masrafımı isteyeceğim. Ama burada unutulmaması gereken kasko var ise karşı aracın sahibine ikame araç tahsil edildiği hususudur. Yani eğer araç ticari değilse bu talep hukuki olmayacaktır.

Ticari Olmayan Araç İçin Tamirde Kaldığı Gün İçin İlamsız İcra Takibi

Şahıslar burada aracım tamirde kaldı ikame araç aldım ama yine de mağdur oldum diyerek karşı tarafa ilamsız icra takibi açabilmektedir. Burada da eğer bu gelen ilamsız icra takibine iş yerinize veya ev adresinize teslim edildikten sonra 7 gün içinde itiraz etmeniz gerekmektedir. Eğer ilamsız icra takibine itiraz etmezseniz borç kesinleşmiş sayılmaktadır. Veya trafik kazası sonrası böyle bir durumla karşı karşıya kalırım diye düşünüyorsanız e devletinizi sürekli kontrol etmenizde fayda olacaktır. Eğer ticari araçlarda bu durumla karşı karşıya kalırsanız burada icra takibi açan kişinin haklı olduğunu söylemek mümkündür. Zira aracın yattığı her gün kayıp yaşamaktadırlar.

İlamsız İcra Takibine Süresinde İtiraz Edilmediyse Menfi Tespit Davası Açılmalıdır

Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldınız ve süresinde de itiraz edemediniz o zaman bu durumda menfi tespit davası açmanız gerekir. Yani borcun mahiyeti nedir böyle bir bu mevcut mudur? Davası açılmalıdır. Türkiye’de bu ve benzeri durumlar bir hayli yaşanmakta kimi zaman bilinçli kimin zaman ise bilinçsiz şekilde icra takipleri açılmaktadır. Bu durumu Habertürk Televizyonu’da ekranlarına taşıyarak uzmanlardan bu konuda görüşler aldı. Trafik kazaları ve iş kazaları üzerine Türkiye’de görüşüne en çok başvurulan Avukat Erkan Behçet Arıkan bu konuda görüşünü “Ne Koparırsam Kâr” diyerek aslında ya alırsam diyerek vatandaşların bu ilamsız icra takibine başvurduklarını söyledi. Araç kazaları sonrası karşı tarafa ilamsız icra takibi konusunda dikkatli olmanızda fayda var uyarısını tekrarlayarak, peki başınıza böyle bir olay gelirse ne yapmam gerekiyor derseniz öncelikle haberi izlemenizi sonrada hukuk büromuzdan destek alarak bu sorunla karşılaştığınızda çözüm yollarını takip etmelisiniz.

Trafik kazası sonrası zarar gören araçlardan birinin sahibi diğerine aracın tamirde kaldığı süreyi dikkate alarak ilamsız icra takibi başlatabilir. Eğer zamanında itirazlar yapılmaz ise borç kesinleşmiş olur.
www.arikanavukatlik.com
Trafik Kazasına Karışan Araç ve Sahiplerini Bekleyen İlamsız İcra Takibi/
4 5
İmge Tercüme
Merhaba
Tahmini Cevap Süresi 8 Dakikadır