İcra İhalesi İle Araba Satın Alma Rehberi

İcra İhalesi İle Araba Satın Alma Rehberi

Haczedilmiş ve pay sahipleri anlaşamadığı için paraya dönüştürülmesi gereken araçlar (Otomobil, SUV, Jip, İş makineleri vs.) devletin resmi satış müdürlüğü aracılığıyla satılmaktadır.

İhaleye konu araçlar icra dairelerinin Satış Memurlukları vasıtasıyla satılmaktadır. Bu satış işlemi bir ihale usulü ile gerçekleştirilmekte ve tüm Türk vatandaşlarına açık olarak yapılmaktadır. Bu ihaleden de yapıldığı gibi adliye içerisinde bulunan satış memurluğu tarafından da yapılabilmektedir.

İcra Dairesinden Araba (Araç) Almanın Avantajları

İcra yolu ile yapılan işlemlerde bir çok noktada alıcı tarafında avantajlar mevcuttur.

Ekonomik avantaj: İcra dairesinden araba almak son derece avantajlı bir seçenektir. Çünkü icra dairesinden satılan bir araç öncelikle fiyat olarak daha avantajlıdır. Çünkü icra dairesinden satışa çıkan aracın fiyat belirlemesi 6 ay önceki fiyatı üzerinden yapılır ve kanun gereği belirlenen bu bedelin yarısı fiyatına ihaleye sunulur. Enflasyon döviz artışı ve araçların kendi değerlenmesinin yanında kanunen %50 fiyat üzerinden satışa sunulan araç zaten halihazırda en az %40'ı veyahut %35'i fiyatına satışa sunulur. Bu satış işlemi ise Açık artırma usulü ile yapılır yani en yüksek fiyatı veren ihaleyi kazanır. Her ay yüzlerce aracın satıldığı düşünülecek olursa ihtiyaç sahibi veyahut yatırımcı muhakkak uygun fiyatlı bir araca kavuşmaktır.

Şeffaflık: Haczedilen ve Satış Memurluğunda satış aşamasına getirilen araçlar icra Müdürlüğü tarafından kontrol edilir. Araçta bulunan eksiklikler, aracın muayene ve bakım durumu ve bunun yanında teknik özellikleri detaylı bir şekilde yazılır. Buna bağlı olarak bir fiyat belirlemesi yapılır ve ihaleye sunulur. Bir nevi devlet eliyle bir ekspertiz işlemi yapılır.

Hukuki güvence: Aracın devlet tarafından satılması nedeniyle hukuki güvence anlamında daha fazla güvence sağlar. Alıcı noterlerde yapılan satışlarda, ödemenin hangi aşamada yapılacağı, banka hesaplarının müsait olmaması, Ekspertiz hileleri, gösterilen araç ile satılan aracın farklı olması gibi hilelerle muhatap olmayacak, aracını devlet güvencesi ile satın alacaktır. Ödeme ise kuruma bağlı devletin banka hesabına yapılacaktır.

Vergi Avantajı: Hususi ve Binek araçlarda KDV oranı geçici olarak %1’dir. Daha önce bu oran %8 ve %18 olarak yürürlükteydi. Bu vergi indirimi böylece çok ciddi bir vergi avantajı doğurmaktadır.

Sorunsuz Araç: Aracın bir önceki kullanıcısının aracı şahsen bakıp gözettiği ve bakımını yaptığı ve halihazırda faal(kullanılabilir) bir durumda bulunması göz önüne alındığında herhangi bir ikinci el araç almaktan çok daha avantajlıdır.

Hangi Araçlar İcradan ve Satış Memurluğundan Satılır

Kişilerin şahsi borçları sebebiyle araçlar, icra dairesi tarafından satılabildiği gibi “miras anlaşmazlıkları, banka yoluyla yapılan satışlar, gümrük aşamasında kalmış araçların satışları” yine satış memurlukları tarafından yapılmaktadır.

Özellikle vatandaşların icradan araç satın almak istememesi gibi durumlar olsa da ülkemizde çok ciddi alım işleminin yapıldığı bir enstrüman halini almıştır. İcra dışında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi birçok kurumunda araç satışı söz konusu olmaktadır. Bu gibi detaylı bilgiler için tarafımızda bizzat ulaşabilirsiniz.

Satışa konu araçlar ise otomobiller, jipler, SUV araçlar, çekici, kepçe, kamyon, otobüs, minibüs, hafif ticari araç büyük nitelikli ticari araç sınıfında olan araçlarda yine icra dairesi ve satış memurluklarınca satış işlemleri devam etmektedir.

İcra İhalesinden Nasıl Araba Alınır?

Öncelikle aracın satıldığı satış memurluğu veyahut İcra Müdürlüğü il ve ilçe bazında tespit edilir. Tarafınıza ve bütçenize en uygun araç bulunur. Gerekmesi durumunda araç başında inceleme yapılır ve ihale tarihinde ihale sürecine geçilir. İhale prosedürü çok detaylı ve püf noktaları içeren bir süreç olduğu için, ihale fesih ihtimalleri, hangi icra daiesinde ve satış müdüdürlüğünde avantajlı araçların olduğu ve sürecin sorunsuz ilerlediği geçmiş ve bu alanda edindiğimiz tecrübelerimizle sizlere bu konuda destek vermeye devam etmekteyiz.

Bunun yanında müvekkillerimize Türkiye’nin her yerinde hizmet sunmamız da söz konusudur. İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa, Malatya, Van vs şehir gözetmeksizin müvekkillerimize doğrudan desktek vermekteyiz. Bu destek hukuk büromuzla yatırım ortaklığı şeklinde olabileceği gibi doğrudan avukatlık desteği olarak da sunulabilmektedir.

Sonuç olarak, icra dairesi aracılığıyla ucuz araç almanın kazancını ve fırsat avantajlarını yaşayabilirsiniz. Düşük maliyetler ile yatırım yaparak nakit akışı oluşturabilir ve ekonomik kazanç elde edebilirsiniz.

Bir araç satın alınmadan önce dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir. Bilgi, iletişim, avukatlık hizmeti ve yatırım ortaklığı için 05073711717 numaralı telefondan tarafımıza ulaşabilirsiniz.

İcra dairelerinden satılan araçların avantajlı fiyatlarla alınması için her türlü hukuki destek tarafımızca verilmektedir.
www.arikanavukatlik.com
İcra İhalesi İle Araba Satın Alma Rehberi/
4 5
İmge Tercüme
Merhaba
Tahmini Cevap Süresi 8 Dakikadır