Gayrimenkul ve Emlak Avukatı

Gayrimenkul ve Emlak Avukatı

Gayrimenkul alım satımı; ihtiyaç, yatırım, kira geliri elde etme, teminat veyahut ürün elde etme amacıyla yapılır. Bu süreçlerin her biri ayrı hukuki sözleşmeye tabidir. Yalnızca tapuda gerçekleşen alım satım usulü aynıdır. Bu nedenle hukuki bir uyuşmazlık ve zarar doğmadan önce vatandaşların bilgi edinmesi ve sağlam adımlarla ilerlemesi son derece önemlidir. Bu konuda bilgi sahibi olmanın önemi; sürekli alım satım yapan bir emlakçı için de, ilk defa bir gayrimenkul alacak veya satacak kişi için de aynıdır.

Dünya var olalı insanların yaşama ve barınma ihtiyaçları ile birlikte hayatlarında elde ettikleri kazançları yatırım amaçlı kullanma alışkanlığı oluşmuş ve bu alışkanlık sonrası mal sahibi olma istekleri de ortaya çıkmıştır. Genel olarak ismi emlak edinimi veya gayrimenkul olarak bilinse de aslında özünde bir eşya veya malı sahiplenme olduğu da açıktır.

Gayrimenkul Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul alım satımında öncelikle taşınmaz üzerinde bulunan kayıtlar yani şerlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Taşınmazın üzerinde Tapu kaydı üzerinde herhangi bir şer kayıt ipotek veyahut borç varsa alım satımda öncelikli olarak bu konular alıcı ve satıcı arasında konuşulmalıdır. Gerekirse bu kayıtların temizlenmesi veyahut bu kayıtlarla birlikte satımın gerçekleşmesi anlaşması yapılmalıdır.

Gayrimenkul alım ve satımında karar verildikten sonra hukuki olarak yapılması gereken ilk işlem gayrimenkulün üzerinde var olan ipotek rehin dava haciz imar şerhleri Emlak borçları veyahut belediye borçlarının sorgulanmasıdır. Özellikle paylı mülkiyetlerde paydaşlardan bir tanesinin yapmış olduğu bir hukuki işlem veyahut borçlanma tüm hak sahiplerini etkilemektedir. Bu gibi durumlar için öncelikle Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek taşınmazın “tapu sicil kaydı” sorgulamasının yapılması gerekmektedir.

Konut Alım Satımında Dikkat Edilecek Olan Konular

Konut alım satımı yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu konutun hangi aşamada olduğudur. Henüz iskanı ve imarı durumu tamamlanmamış Bir binanın alım satımında değerin buna göre belirlenmesi ve imara aykırılık durumunun olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

Bundan sonraki önemli konu gayrimenkulün yaşı cinsi tapudaki durumuyla fiili durumunun aynı olup olmadığının kontrolüdür. Şöyle ki tapuda bir taşınmaz 100 metrekare görünmekteyken taşınmazın ölçümüyle daha düşük bir metrekare veya yüksek bir metrekareye sahip olduğu tespit edilebilmektedir. Alıcı veya satıcılar bu duruma genellikle gayrimenkul değerleme aşamasında yani kredi çekme aşamasında öğrenmektedirler.

Dikkat edilmesi gereken birçok konu olmakla birlikte kısaca son olarak değinmek isteriz ki bina ve yahut site aidatı rakamlarının ne olduğu ayrıca öğrenilmelidir.

Arsa Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Arsa satımında önemli konulardan bir tanesi arsanın üzerinde bulunan şerhlerdir zira fiili olarak tarım arazisi, ticari alan veyahut doğal orman alanı olarak kullanılan bir yerin fiili durumu üzerinden alım satım değeri belirlenmelidir. Örnek verecek olursak bir arsanın üzerinde bulunan ağaç veyahut tarım ürünleri o taşınmazı bir tarla niteliğine sokmaktadır fakat alım satım yapıldığı süreçte bu durum ayrıca taraflar arasında anlaşmaya konu olmazsa daha sonra ağaçların sahibi olarak görünen taraf taşınmaz üzerindeki ağaçları veya tarım ürünlerini isteme hakkına sahip olacaktır. Arsa üzerinde bulunan ahır ağıl hayvan çiftliği barınak gibi yerlerde satıma ayrıca konu edilmezse satış sonrası taşınmazı satan kişi bu mallar üzerinde ayrıca hak iddia etme hakkına sahip olmaktadır.

Tarım Arazisi-Tarla Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Tarım arazisi alım satımında ürünün ne aşamada olduğu ekspertiz tarafından ayrıca tespit edilmeli ve toprak analizi muhakkak yapılmalıdır. Alıcı ve satıcı açısından son derece önemli olan Bir diğer konu ise hazır ekili bir tarlanın satımında ürün değerinin de ayrıca hesaplanarak tapu değerinden ayrı bir şekilde sözleşme ile belirlenmesi gerekmektedir. Şayet tarım arazi satımı sonrası ekilen bedelin ayrıca satıcı tarafından hasat edileceği görüşüldüyse bunun hasat tarihi ve ürünlerin kimde kalacağı ayrıca tarım arazisi üzerinde kalan artıkların kimin tarafından temizleneceği ve tarım arazisinin ürün yetiştirme safhasında kullanılacak olan kimyevi maddelerin neler olacağı ve hangi ölçüde kullanılacağı ayrıca yazılmalıdır.

Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmeleri

Gayrimenkul davalarında ise en yaygın olan sorun kat karşılığı inşaat sözleşmeleri safhasında ortaya çıkmaktadır. Yargıtay temel olarak bu ilişkilerde ilişkinin yazılı olması şartını aramaktadır. Hak sahibinin haklarını koruması için de işlemin noterde yapılarak tapuya şerh edilmesi gerekmektedir.

Dava, tapulu taşınmazın “gayrimenkul alım-satım ve komisyon sözleşmesi” başlıklı adi senetle satışının kararlaştırılmasından kaynaklanmaktadır. Bir taşınmaz malın veya payının mülkiyetinin başkasına devri ya da devir vaadini içeren sözleşmelerin geçerli sayılması BK.213. Tapu Kanunu 26, MK. 634, Noterlik Kanunu 60. maddesi uyarınca resmi şekilde yapılmasına bağlıdır. Burada öngörülen şekil, sözleşmenin geçerlik koşulu olup, kanun düzenine ilişkindir ve doğrudan göz önünde tutulur.

Bunun dışında uyuşmazlığın en fazla yaşandığı ve Avukat aracılığıyla sözleşme incelenmesi gereken bir diğer tasarruf ise “Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri” veya “Gayrimenkul Satış Vaadi Ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” süreçleridir. Bunlar geniş kapsamlı ve detaylı konular olduğu için doğrudan tarafımıza soru sorulması veya sitemiz içerisinde bu konuda yazılı makaleleri okumalarını tavsiye ederiz.

Gayrimenkul Alım Satımında Ödeme Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

Gayrimenkul alım satımında bir diğer önemli konu ödemenin hangi safhada yapılacağı konusudur. Bu konu alıcı ve satıcıların kolaylıkla içinden çıkamadığı ve güven unsurunun en düşük seviyede tutularak riskin ortadan kaldırılması gerektiği bir konudur. Bu aşamada tapu sicil müdürlüğünün güvenilir hesabı bankada bloke çek oluşturulması gibi yöntemler tarafların güvenli bir şekilde alım satım yapmasını sağlamaktadır. Ancak temel unsur öncelikle tapuda imzanın atılması sonra paranın teslim edilmesidir.

İnsanların özellikle devletleşme istekleri sonrası yerleşik hayata geçişleri ve bundan sonra yaşadıkları bölgede barınmak için bir ev, hayvanları için ahır veya mera ve otlak sahibi olmak istemeleri kişilerin mal bölüşümüne ve bu var olan malların kime ait olduğu bilgisinin zorunluluğunu ortaya koydu.

Kişi bir ev, araba, arsa, mera vb. yerleri bedel karşılığında satın alma yaptıktan sonra alıcı kişi adına devlet nezdinde tapu kayıt belgesi yani tapu dediğimiz evrak verilerek kişilerin mal sahibi olması resmileştirilmiş olmaktadır.

Tabi ki mal edinimleri insanların yaptıkları ticaretler veya anlaşmaların bazen ihtilaf doğurucu durumlar ortaya çıkarması da bu alanda çözüm üretilmesi ve kişilerin haklarının korunması açısından hukuk nezdinde gayrimenkul veya emlak hukuku alanını oluşturmuştur. Üniversitelerde önemli bir alanı oluşturan gayrimenkul ve tapu konulu hukuk alanı özellikle ülke ekonomisinin %40’ının geçim kaynağı olmasından ötürü önemi çok büyük ve kişiler açısından hayati özelliktedir.

Ülkemizin inşaat sektörü, arsa ve tarla üzerinden tarım sektöründeki vatandaşların yoğunluğuna bakıldığında ne denli önemli bir konu olduğu da su getirmez bir gerçekliktir. Bu bakımdan bu alanda uzman olmak bu alanda çıkabilecek sorunların hukuk nezdinde çözüme kavuşturmak için ofisimiz deneyimli ekibi ile sizlere gayrimenkul avukatı veya diğer ismi ile emlak avukatlarımız aracılığı ile en iyi hizmeti vermek için her daim yanınızdayız.

Arıkan Avukatlık Bürosu olarak bizim önceliğimiz verdiğimiz hizmetin ülke bazında alabileceğiniz en donanımlı hizmet olması ölçüsü ile hareket etmektir. Yani bu cümleyi açıklamak gerekirse eğer bizler sizlere gayrimenkul hukuku avukatı olarak davalarınızda veya bu alandaki sorunlarınıza danışmanlık hizmeti vermeye talipli isek bu alanda aklınıza takılan tüm soruların cevabını ve çözüm yolları noktasındaki bilgileri bizlerden alabilecek olduğunuzu bilmenizi isteriz. Zira Türkiye’ye özellikle miras davaları ile, iş kazası ve trafik kazası avukatı noktasında çağ atlatan bilgisine başvurulan kişi olan baş avukatımız Erkan Behçet Arıkan’ın avukatlara uzmanlaşma bir alanda ilerleme noktasındaki katkıları ofisimizin en iyi bildiğimiz işi yapma arzusu her işe bakmaktansa tek işe bakıp en iyisini yapma ve müvekkillerin takdirini toplama isteği 13 yıldır meyvelerini vermekte bu şekilde avukatlık yapan veya ofisimize başvurup temelden hukuk eğitimi sonrası ofisimizde çalışan avukatların bir alanda uzmanlaşması ve o alanda ofisimize katkı vermesi hep önceliğimiz olmuştur.

Gayrimenkul avukatlığı anlamında da İstanbul Kadıköy’de bulunan merkez ofisimiz üzerinden sizlere emlak ve tapu üzerine tüm alanlarda donanımlı ekibimizle destek sağlamaktayız. Ofisimizin internet sitesi üzerinden “canlı destek” üzerinden bilgi alabilir. Ofisimizden randevu alıp ilgili avukatlarımızdan danışmanlık desteği alabilirsiniz. Ayrıca sorularınıza telefonlarımız üzerinden de 7-24 cevap alabilirsiniz. Gayrimenkul avukatlığı noktasında arayabileceğiniz cep numaramız 0507 371 1717’dir. Bu telefona mesaj atabilir Whatsapp’dan bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

En İyi Gayrimenkul Avukatı Kimdir?

Gayrimenkul veya emlak alanında sıkıntısı olan kişiler en iyi hizmeti alabilmek için araştırmaya girer. Bu alanda seçim yaparken en iyi hizmeti alabilmek adına bilmeniz gereken birkaç nokta vardır. Sorumuz tapu ve gayrimenkul alanında en iyi avukat kimdir nasıl ulaşırım olunca cevapları da şöyle olmalıdır.

 • Sorunlarınızı en ince ayrıntısına kadar anlayan
 • Tapu ve gayrimenkul üzerinde sorununuza çözüm sunabilen
 • Gayrimenkul avukatı olarak dava sürecinde tüm hatları ile müvekkilin haklarını koruyucu adımlar atan
 • Dava sonunda müvekkil memnuniyeti ile işi bitiren kişi bizim nezdimizde en iyi gayrimenkul veya tapu avukatıdır.

Taşınmaz Avukatı İle Sorunlarınıza Çözüm Bulun

Taşınmaz dediğimiz mallar aslında şunlardır.

 1. Arazi (Kamu-Devlet Arazileri)
 2. Tapu da ayrı sayfalara kaydı yapılan bağımsız ve sürekli haklar
 3. Kat mülkiyeti kütüğüne kayıtlı bağımsız bölümler bunlara taşınmaz diye isimlendirme yapılır.
 4. Arsa, Ticari Alan, Konut, Sanayi Alanı, Tarım Arazisi, Depo….vb

Taşınmazların kullanımı alımı ve satımı sırasında bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların ortaya çıkmasından sonra ortadaki problemin giderilmesi için taşınmaz avukatına ihtiyaç duyulmaktadır. Sorunlar her zaman kişi kaynaklı değildir. Zaman zamanda devlet veya kurumlar ile de mal sahiplerinin problemleri olabilmektedir. Bu bakımdan sorunun temeline bakılarak ilgili taşınmazlarla alakalı izlenecek yol belirlenir ve ona göre rota çizilerek en iyi sonuca ulaşılmaya çalışılır.

Emlak veya Tapu Davalarında Avukatın Katkısı

Emlak davaları sıradan vatandaşlar için yani mal sahibi olan insanlar için her zaman karşılarına çıkan hukuki olarak bu konuda deneyimli veya tecrübeli olan kişiler değillerdir. Daha önce davası olan kişiler de güncel konular ve mevzuatı yakından takip edemedikleri için bu tarz emlak hususunda dava konularında tapu avukatı ile çalışmalarında yarar görmekteyiz. Bu tarz davaların hem yargılama usulü ile yapılması hem de hâkimliklerin verdiği kararların takibi yerine getirilmesi, kesin sürelere müdahale vb. durumları yaşamama adına avukat ile iş takibi bu davalarda genel önerimizdir.

Gayrimenkul davalarında avukatın sizlere desteği hak kaybı yaşamadan ortadaki mevcut durumdan en iyi sonuçla ayrılmaktır. Genelde bu tarz davalar Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde açılır ve takip edilir.

Gayrimenkul Avukatları Kimleri Temsil Eder?

Bu alanda hizmet veren avukatların hizmet verdikleri kitleyi de siz değerli okuyucularımıza aktaralım. Zira internet öyle bir derya oldu ki doğru bilgiye ulaşmak içinde iyi eleyip sık dokumak gerekmekte. Bu bakımdan bu tarz gayrimenkul dava sorunu olan kişilerin en iyi avukatlı desteği alması için avukatın kimleri temsil ettiğini bu alanda açıklamakta fayda var.

 • Mal sahipleri
 • Kiracılar
 • Gayrimenkul yatırımcısı
 • Müteahhitleri
 • Emlakçılar
 • Mimarları
 • Finansörleri
 • İnşaat firma ve sahipleri
 • Mühendisleri
 • Planlamacıları. Bu alanda çalışan avukatlar hukuk nezdinde temsil ederler. Burada avukata temsil yetkisi veren kişi veya firma kurum avukatlık hizmetinden yararlanan tarafta yer alır.

Gayrimenkul Avukatının Baktığı Davalar ve Kapsamları

Gayrimenkul üzerine çalışan avukatı genelde taşınmazlar üzerine açılan davalarda görev alır. Arsa, Arazi, Apartmanlar, daireler gibi taşınmazlara konu olan davalarda avukat sizlere destek olmaktadır. Bu davaların hukuk nezdinde birçok ismi olmasına rağmen gayrimenkul alanında en bilinen davalar ise şunlardır.

 • Eşlerin Arasındaki Adi Ortaklık İlişkisi (Kadının Kocası Lehine İpotek İşlemi Yapması)
 • Muris Muvazaası
 • Muvazaa Nedeni ile Tapu İptali ve Tescil Davası (Kararları)
 • Muvazaa Nedeniyle Tapu İptali ve
 • Geçersiz Sözleşme İle Ödenen Paranın İadesi
 • Şufalı Payın Satışının Tapuda Yüksek veya Düşük Gösterilmesi
 • İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi) Davası
 • Muvazaa Davası (Ölünceye Kadar Bakma Akdi
 • Şufa Davaları
 • Kamulaştırma Bedelinin Tespit Davası
 • Kamulaştırmasız El Atma Davası
 • El Atmann Önlenmesi – Ecrimisin – İntifa Hakkı
 • Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi – Sözleşme Feshi – Rayiç Belirlenmesi gibi davalar bu alanda görülmektedir. Davaların türleri de konu olduğu mülk veya toprak yani arsa vs. gibi türlere göre de belirlenmektedir. Taşınmazlar ile alakalı davalarda ortaklık veya varsa sorunlu durumlar ortadan kaldırılır ve yeni hukuki düzenleme ile ortadaki sorunlar giderilir. Malların kullanımı devri, kiraya verilmesi vb. gibi engel olan söz konusu sıkıntılarda gayrimenkul avukatı desteği ile son bulmuş olur.

Emlak Avukatlarının Vatandaşlara Katkısı

Avukatlık aslında bir nevi danışma ve hukuka uygun olan yolu gösterme işlemi olarak düşünüldüğünde bizlerde emlak avukatlığı noktasında emlak danışmanlıklarında sizlere destek olmaktayız. Müvekkil veya şahıslar hangi konularda emlak noktasında danışmanlık alır veya almalıdır.

 1. Taşınmaz devirleri
 2. Malların veya taşınmazların yönetimi
 3. Tapu dairesi işlemeleri
 4. Kiralama süreçleri
 5. Taşınmazlar ile alakalı hukuki tespit gerektiren durumlar
 6. Gayrimenkul alım satım sözleşmeleri
 7. Proje değerlendirmeleri (Çevre ve diğer açılardan)
 8. Gayrimenkul finansmanları
 9. Emlak noktasında bürokratik işlemlerde emlak avukatından bilgi ve danışmanlık hizmeti almanız sonrasında doğabilecek sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Gayrimenkul noktasında sadece mal paylaşımları veya miras noktalarında değil aynı zamanda evlilik sonrası kazanılan mallar noktasında da işlemler yapılmaktadır. Yani boşanmaya karar veren çiftlerinde bu noktada danışmanlık hizmeti alması gereklidir. Türkiye’de ticari hayatın önemli bir etkeni olan taşınmazlar üzerine binlerce dava açılırken bu davalarda avukat desteği alanların hem süre hem de kazanım anlamında çok ciddi kazanımlar elde ettikleri istatistiklerle sabittir. İşi Uzmanına Arikan Avukatlik Bürosu’na bırakın rahat edin.

İstanbul'da gayrimenkul avukatı mı arıyorsunuz. 15 yıllık deneyimimizle ofisimizin değerli avukatları sorunlarınızı çözüme kavuşturmaya devam ediyor.
www.arikanavukatlik.com
Gayrimenkul ve Emlak Avukatı/
4 5
İmge Tercüme
Merhaba
Tahmini Cevap Süresi 8 Dakikadır